COVID-19 w Turcji – nowe zasady MARZEC 2021 [koronawirus, strefy, odmrażanie, TESTY]

Za chwilę minie rok, od kiedy COVID-19 przewrócił nasze życie do góry nogami! Cały świat stanął na głowie, a my nadal nie wiemy, jak będzie wyglądać przyszłość, a co gorsza – co czeka nas jutro. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, dopiero pisałam o aktualnych restrykcjach w Turcji, a z początkiem nowego miesiąca – turecki rząd wprowadził kolejne zmiany. Sprawdziłam, co dzieje się w Turcji podczas pandemii koronawirusa, a dzieje się wiele.

Skąd czerpać informacje?

Informacji o aktualnej sytuacji w danym kraju, zawsze szukam na stronach rządowych. Moim głównym źródłem jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Konsulat Generalny RP w Stambule, który na bieżąco dodaje newsy dotyczące Turcji na swoim Facebooku. Najszybciej na zmiany reaguje jednak Ambasada USA w Turcji!

NOWE AKTUALIZACJE WPROWADZONE W TURCJI

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie dsc08380.jpg

RZĄD WPROWADZA STREFY

Wraz z nadejściem nowego miesiąca, turecki rząd ogłosił nowe restrykcje. 1-go marca, w oparciu o wskaźniki ilości zachorowań i szczepień – wprowadzono CZTEROPOZIOMOWY system lokalnych ograniczeń związanych z COVID-19[1].

Tureckie prowincje są podzielone na 4 strefy według grup ryzyka:

  • strefa NIEBIESKA – niskie ryzyko
  • strefa ŻÓŁTA – średnie ryzyko
  • strefa POMARAŃCZOWA- wysokie ryzyko
  • strefa CZERWONA – bardzo wysokie ryzyko
fot. https://covid19.saglik.gov.tr

Jak widać, mój ukochany Izmir, w którym studiowałam, Alanya – w której mieszkałam i Stambuł, najpopularniejsze miasto w Turcji – są w strefie pomarańczowej, czyli wysokiego ryzyka.

GODZINA POLICYJNA

W tureckiej aktualizacji zmieniono również zasady działania godziny policyjnej. Od 1 marca godzina policyjna zaczynająca się o 21:00, a kończąca o 5:00 obowiązuje w całej Turcji, ale jedynie w dni powszednie, od poniedziałku do piątku. W regionach, które określono kolorem niebieskim i żółtym, zniesiono weekendową godzinę policyjną, dzięki czemu mieszkańcy Hatay, czy Adany będą mogli wychodzić z domu po 21 w soboty i niedziele.

Jeśli chodzi o rejony objęte strefą pomarańczową i czerwoną – godzina policyjna nadal obowiązuje przez 7 dni w tygodniu!

*Godziny policyjnie NIE DOTYCZĄ turystów!

ODMRAŻANIE TURECKIEJ GOSPODARKI

GASTRONOMIA

Turcja powoli odmraża działalność branży gastronomicznej. W trzech strefach ryzyka, tj. niebieskiej (niskiej), żółtej (średniej) i pomarańczowej (wysokiej), od 3 marca – zostaną otwarte restauracje, kawiarnie i cukiernie! Wprawdzie na 12 godzin, od 7:00 do 19:00, ale to ogromny krok do przodu. Dodatkowo, restauracje będą mogły być zapełnione wyłącznie w połowie, ponieważ wprowadzono limit do 50% zajęcia powierzchni lokalu.

Regiony czerwone, z wysokim ryzykiem są wyłączone z tych przywilejów, restauratorzy nadal nie mają prawa otworzyć swoich lokali.

Dodatkowo, przy wejściu do lokali gastronomicznych, prócz temperatury, obsługa będzie musiała sprawdzać kod HES.

HANDEL I USŁUGI

W Turcji obowiązują również specjalne zasady, które dotyczą innych sfer gospodarki. Jeśli chodzi o handel, to centra handlowe oraz supermarkety są otwarte w godzinach 7:00 – 19:00, a wejście do nich również jest możliwe, dopiero po okazaniu kodu HES.

Jeśli chodzi o lokale usługowe, fryzjerzy są otwarci w tych samych godzinach, co centra handlowe i restauracje, czyli od 7:00 – 19:00[2].

OBIEKTY REKREACYJNE

Kina i wszelkie obiekty rekreacyjne, w tym boiska  – są otwarte, ale wyłącznie dla regionów znajdujących się w strefach o niskiej i średniej grupie ryzyka.

SZKOŁY I UCZELNIE

Zasady dotyczące funkcjonowania tureckiej edukacji stale się zmieniają. 2 marca wprowadzono nowe zasady, które mają na celu powrót do edukacji stacjonarnej. Wszystko zależy jednak do strefy, poziomu ryzyka oraz klasy, do których uczęszczają uczniowie. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.meb.gov.tr/basin-aciklamasi/haber/22651/tr[3] , którą turecki rząd radzi sprawdzać rodzicom na bieżąco.  


PODRÓŻ DO TURCJI W 2021

PASZPORT I UBEZPIECZENIE

Bez aktualnego paszportu nie dostaniecie się do Turcji, a bez ubezpieczenia zapłacicie krocie za leczenie. Zastanawiacie się, co zabrać na wakacje do Turcji, jakie ubezpieczenie wybrać i co zaskoczy Was na miejscu? Sprawdźcie mój poradnik – KLIK.

TESTY NA KORONAWIRUSA

Od 30 grudnia 2020 roku WSZYSCY pasażerowie podróżujący do Turcji drogą powietrzną, lądową lub morską MUSZĄ okazać aktualny negatywny wynik testu PRC!

AKTUALIZACJA 13/03/2021

Przybywający do Turcji drogą lotniczą, są zobowiązani do wypełnienia formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcja https://register.health.gov.tr/!

Cały komunikat znajdziecie TUTAJ!

Do kiedy Turcja będzie wymagała testów? Nie wiem. Krążą jedynie plotki, raz o 26 maja, raz o 15 kwietnia. Dopóki oficjalne rządowe strony nie napiszą, że znoszą obowiązek testów, ja takiej informacji nie podam.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 20201015_181122.jpg

Jadąc do Turcji, musicie wykonać test na koronawirusa nie wcześniej, jak 72 godziny przed przybyciem. Osoby, które nie pokażą negatywnego wyniku testu, nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu! (a dokument jest sprawdzany wielokrotnie, już na lotnisku, zobaczcie jak wyglądało to u mnie TUTAJ).

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 20201012_090239.jpg

OBOWIĄZKOWE MASKI

Przypominam również, że w Turcji od 9 września 2020 roku, wprowadzono obowiązek noszenia masek WSZĘDZIE!

CZY PO POWROCIE Z TURCJI OBOWIĄZUJE KWARANTANNA?

Nie, jeśli przed wylotem/wyjazdem zrobicie sobie test na COVID-19.

23 stycznia 2021 roku, Rada Ministrów wydała rozporządzenie, które głosi: „zwolnione zostały z obowiązku odbycia kwarantanny osoby przekraczające granicę RP, jeżeli posiadają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS CoV-2 (chodzi o każdy rodzaj testu) wykonanego, przed przekroczeniem polskiej granicy, w okresie 48 godzin licząc od momentu wyniku tego testu (rezultatu tego badania diagnostycznego). W trakcie przekraczania granicy należy okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 w języku polskim lub w języku angielskim”[5].

Test na koronawirusa w Turcji. Gdzie i za ile?

Test najlepiej wykonać na lotnisku. Opisałam wszystko w TYM wpisie, możecie dokładnie zobaczyć, jak to wygląda w Turcji.

Test kosztuje 250TL, czyli 125zł. Trwa minutę (pobierany jest wymaz z nosa), na wynik czeka się od 4-6 godzin.

Testy można wykonywać również w szpitalach. Coraz więcej hoteli także wprowadza usługę wykonania testu na miejscu, co więcej – niektóre biura podróży proponują testy z dojazdem do klienta!

AKTUALIZACJA 10/03/2021

Według nowych zasad, ogłoszonych w Dzienniku USTAW z dnia 10/03/2021, zwolnienie z kwarantanny ma przysługiwać osobom, które poświadczą, że chorowały wcześniej na COVID-19, czyli są tak zwanymi OZDROWIEŃCAMI.

Jak wyglądają statystyki koronawirusa w Turcji na dziś?

Jeśli ciekawią Was tureckie statystyki zachorowań, możecie je codziennie kontrolować na oficjalnej rządowej STRONIE:

fot. https://covid19.saglik.gov.tr/?_Dil=2

Jeśli chodzi o szczepienia, to mimo, iż Turcja rozpoczęła je później niż Polska, już dawno nas wyprzedziła. Sami zobaczcie!

fot. fot. https://covid19asi.saglik.gov.tr

*Szczegółowe informacje na temat podróżowania do TURCJI w 2021 roku opisałam w poradniku TUTAJ.


[1] https://covid19.saglik.gov.tr/.

[2] https://tr.usembassy.gov/covid-19-information-2/

[3] http://www.meb.gov.tr/basin-aciklamasi/haber/22651/tr

[4] https://www.gov.pl/web/turcja/informacja-na-temat-aktualnej-sytuacji-zw-z-covid-19-w-turcji2

[5] https://www.gov.pl/web/dyplomacja/turcja.

[6] https://www.icisleri.gov.tr/koronavirus-ile-mucadele-kapsaminda-sokaga-cikma-kisitlamalari—yeni-kisitlama-ve-tedbirler-genelgeleri.

[7] https://www.icisleri.gov.tr/81-ile-koronavirus-salgini-yeni-tedbirler-genelgesi.

[8] https://www.gov.pl/web/turcja/zwolnienie-z-obowiazku-odbycia-kwarantanny-w-polsce-dla-posiadajacych-negatywny-wynik-testu-diagnostycznego-w-kierunku-sars-cov-2

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s