PODRÓŻ DO TURCJI W 2021 [TESTY, KOD HES, KWARANTANNA]

Sytuacja w Turcji zmienia się diametralnie! Podaję Wam informacje na bieżąco, tym razem z pierwszej ręki, bo sama przyjechałam do Anatolii dwa dni temu. Sprawdź, jak wygląda obecna sytuacja w Turcji!

AKTUALIZACJA [15/08/2021]

PRZEZ WYJAZDEM DO TURCJI

AKTUALNY PASZPORT

Jeśli posiadasz aktualny paszport (ważny jeszcze co na mniej przez pół roku) – nie masz się czym martwić. Jednak, jeśli paszportu nie masz wcale, bądź jego data ważności upływa już niedługo, koniecznie musisz wyrobić nowy dokument, aby dostać się do Turcji.

Wybierasz się do Turcji? Sprawdź Niezbędnik TURYSTY!

Koszt wyrobienia dokumentu dla osób dorosłych to 140zł, jeśli jesteście uczniami/studentami lub rencistami/emerytami, to należy Wam się 50% zniżki, czyli zapłacicie 70zł. Dla dzieci poniżej 13 roku życia, paszport kosztuje 30zł. Nim udacie się do urzędu, wybierzcie się do fotografa, aby wykonać aktualne zdjęcie biometryczne!

Czy jadąc do Turcji potrzebujesz wizy?

Już nie! W lutym 2020 roku Turcja zniosła obowiązek wizowy dla Polaków! Nawet nie wiecie, jakie to szczęście, bo niegdyś kosztowała ona 20$, rok temu poniesiono jej cenę do 35$, aby finalnie ją zlikwidować.

Aktualnie Polacy mogą wjechać do Turcji na podstawie paszportu, który upoważnia ich do 90-dniowego pobytu (po przekroczeniu tego czasu wyrabia się pozwolenie na pobyt czy. Ikamet!).

FORMULARZ do kodu HES

Żyjemy w czasach pandemicznych, dlatego paszport jest dopiero wstępem do dokumentów, które trzeba załatwić przed podróżą do Turcji w 2021 roku.

Od 15 marca, przybywający do Turcji drogą lotniczą, są zobowiązani do wypełnienia formularza dostępnego na stronie tureckiego Ministerstwa Zdrowia – https://register.health.gov.tr!

Formularz należy wypełnić w ciągu ostatnich 72 godzin przed podróżą.

Fot. https://register.health.gov.tr

Wypełniony formularz należy okazać w wersji papierowej bądź w wersji elektronicznej zapisanej na urządzeniach mobilnych. Podróżny, który nie wypełni formularza lub poda nieprawdziwe dane, może spotkać się z sankcjami prawnymi i administracyjnymi, w tym może nie zostać wpuszczony do Turcji. Wymóg obowiązuje od 15 marca 2021 roku. Powyższy wymóg nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję[2].

KOD HES – DLA WSZYSTKICH

„Kod HES (do uzyskania za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub kodu SMS), zaświadczający o nie objęciu ograniczeniami poruszania się w związku z zachorowaniem lub kwarantanną, jest wymagany m.in. przy podróżowaniu międzymiastową komunikacją publiczną wewnątrz Turcji, podczas meldowania się w hotelach i przy wchodzeniu do centrów handlowych, korzystania z transportu miejskiego w Stambule[2]”.

UWAGA! FORMULARZ WYGENERUJE AUTOMATYCZNIE KOD HES!

Cały komunikat znajdziecie TUTAJ!

TESTY NA KORONAWIRUSA przed wyjazdem do Turcji – sierpień 2021

Kto musi wykonać obowiązkowy test?

Jeśli nie przechorowaliście COVID-19 lub nie zaszczepiliście się – musicie wykonać test. Dobra wiadomość jest taka, że od dziś można wykonać również test antygenowy, który jest o wiele tańszy od PCR.

Kto nie musi wykonywać testu?

Przedstawiam Wam oficjalny komunikat, prosto z Ambasady Turcji:

„Uprzejmie informujemy o decyzji władz tureckich z dnia 31 maja br. dotyczącej przepisów wjazdowych do Turcji.
Podróżni z Polski po okazaniu dokumentu wydanego przez polskie władze, który będzie potwierdzał, że zostali oni zaszczepieni co najmniej 14 dni przed wjazdem do Turcji i/lub w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed wjazdem do Turcji przebyli Covid, na żadnym z tureckich przejść granicznych (lądowych, powietrznych, morskich) nie będą zobowiązani dodatkowo do okazania negatywnego wyniku testu PCR oraz będą zwolnieni z kwarantanny[3]”.

Z testu zwolnione są osoby, które przebyły COVID-19 oraz te, które się zaszczepiły.

„Podróżni z Polski, którzy przy wjeździe do Turcji nie przedstawią dokumentu poświadczającego zaszczepienie lub przebycie choroby, zobowiązani są do przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Turcji lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego wykonanego maksymalnie w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Turcji[4]”.

CAŁY KOMUNIKAT ZNAJDZIECIE NA STRONIE KONSULATU RP W STAMBULE – TUTAJ[5].

PASZPORT COVIDOWY

Jeśli jesteście zaszczepieni, aby udowodnić to podczas podróży, potrzebujecie Paszportu Covidowego.

Dokument można ściągnąć z: Internetowego Konta Pacjenta lub z mObywatel!

AKTUALNA SYTUACJA W TURCJI – LIPIEC 2021 – SPRAWDŹ

WYMÓG OBOWIĄZUJE DO ODWOŁANIA!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 20201012_090239.jpg

CO MUSISZ ZAŁATWIĆ JADĄC DO TURCJI W 2021?

Zdaję sobie sprawę z tego, że dokumentów jest sporo, dlatego podaję skrót:

Przed wyjazdem do Turcji przygotuj:

PASZPORT

KOD HES

PASZPORT COVIDOWY/ NEGATYWNY WYNIK TESTU / ZAŚWIADCZENIE O BYCIU OZDROWIEŃCEM

Niezbędnik turysty lecącego do Turcji w 2021 roku

UBEZPIECZENIE zdrowotne [OBEJMUJĄCE HOSPITALIZACJĘ Z POWODU COVID-19]

Zważywszy na to, że Turcja nie należy do UE, nie będzie tutaj działał EKUZ. Potrzebujecie więc osobnego ubezpieczenia. Wiem, że kupując wakacje, biura podróży przy okazji oferują polisy na te parę dni w Turcji, i warto się nad nimi zastanowić.

Ja, po tym, jak przejechałam się na zagranicznym ubezpieczeniu z PZU, które w Turcji okazało się warte zera, znalazłam sobie inną opcję.

Kupuję ubezpieczenie ISIC. Niestety, jest to wariant wyłącznie dla osób posiadających ważną legitymacją studencką.

Nie macie statusu studenta? Nie martwcie się, dla Was przygotowano ubezpieczenie EURO26!

Oba ubezpieczenia zwierają polisę obejmującą koszty leczenia COVID-19! Bez niego, w przypadku zachorowania, sami będziecie musieli pokryć koszty leczenia w tureckim szpitalu!

Zastanawiacie się, co zabrać na wakacje do Turcji, jakie ubezpieczenie wybrać i co zaskoczy Was na miejscu? Sprawdźcie mój poradnik – KLIK.

CZY PO POWROCIE Z TURCJI OBOWIĄZUJE KWARANTANNA?

AKTUALIZACJA 15/08/2021

UWAGA! 10 lipca 2021 weszło w życiu nowe rozporządzenie, w którym Rada Ministrów zmieniła ograniczenia odnoście kwarantanny dla osób powracających z TURCJI!

Oto zasady, które dotyczą osób NIEZASZCZEPIONYCH:

Oznacza to, że osoby (podlegające kwarantannie) podróżujące będą mogły zwolnić się z 10-dniowej obligatoryjnej kwarantanny wykonując test (negatywny) po powrocie w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy  z  terytorium państwa należącego do strefy Schengen, państwa będącego PCz UE oraz Państw, które uzgodniły z Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii SARS-CoV-2.

Lista państw które uzgodniły z Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii SARS-CoV-2:

1)     Republika Turcji„[5].

Fot. MSZ

Dodatkowo, jako podaje Radio Lublin, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski powiedział, że osoby, których wynik testu okaże się być pozytywny, spędzą okres izolacji na terenie Turcji!

„Osoby, które nie mają certyfikatu, nie są w pełni zaszczepione, będą testowane po stronie Turcji i wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły przyjechać do Polski bez tego okresu 10-dniowej kwarantanny. Pozostałe osoby zostaną w Turcji i będą czekały tam przez okres izolacji” [6].

SZCZEPIENIE PRZECIW COVID-19 ZWALNIA Z KWARANTANNY

Według komunikatu GŁÓWNEGO INSPEKTPRATU SANITARNEGO, osoby, które zostały zaszczepione, są zwolnione z kwarantanny!

Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 jedną z 4 rodzajów szczepionek, które została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej: Comirnaty (Pfizer), Moderna, Vaxzevria (AstraZeneca) i Janssen (Johnson &Johnson).

Od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki musi upłynąć co najmniej 14 dni. W przypadku większości szczepionek (Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca) na szczepienie składają się 2 dawki – osoby które przyjęły dopiero pierwszą z dawek znajdują się więc w trakcie szczepienia i nie są jeszcze osobami zaszczepionymi w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów. Wyjątek stanowi szczepionka Janssen (Johnson & Johnson), która jest jednodawkowa – przyjęcie pojedynczej dawki oznacza, że osoba jest już w pełni zaszczepiona),

Zaświadczenie o wykonaniu tego szczepienia wystawione musi być w języku polskim albo w języku angielskim”[7].

*Szczegółowe informacje na temat aktualnej sytuacji w TURCJI opisałam TUTAJ.

*MOJA RELACJA Z PODRÓŻY W CZASACH COVID-19 TUTAJ.

*NIEZBĘDNIK TURYSTY PRZED WYJAZDEM NA WAKACJE DO TURCJI – TUTAJ


[1] https://www.gov.pl/web/turcja/komunikat-dot-wymogow-dla-przybywajacych-do-turcji-w-zwiazku-z-pandemia-covid-19

[2] https://tr.usembassy.gov/covid-19-information-2/

[3] http://www.meb.gov.tr/basin-aciklamasi/haber/22651/tr

[4] https://www.gov.pl/web/turcja/informacja-na-temat-aktualnej-sytuacji-zw-z-covid-19-w-turcji2

[5] https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

[6] https://radio.lublin.pl/2021/07/powrot-z-turcji-do-polski-bez-kwarantanny/.

[7] https://www.gov.pl/web/gis/szczepienie-i-test-a-zwolnienie-z-kwarantanny-wjazdowej.

Reklama

2 komentarze Dodaj własny

  1. Ania pisze:

    A co jeśli po wypełnieniu formularza kod hes się nie wygeneruje? Kręciło się czerwone kółko i kod qr się nie pojawił… 😦 co w takiej sytuacji zrobić??

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s