Twardy lockdown w Turcji – MAJ 2021. Czy turystów w Turcji obowiązują restrykcje?

Turyści z całego świata obserwują aktualną sytuację w Turcji, nie mając do końca pewności, czy restrykcje, które nałożono w tym kraju, dotyczą również ich. Na tę chwilę w Turcji trwa twardy lockdown, który potrwa co najmniej do 17-tego maja. Czy nałożone restrykcje dotyczą również turystów? I tak i nie…

Nie można powiedzieć, że jadąc do Turcji restrykcje nas, jako turystów nie dotyczą. Wprawdzie zakaz opuszczania miejsca zamieszkania i godzina policyjna są adresowane do mieszkańców, ale to owi mieszkańcy pracują w sklepach, restauracjach, hotelach itd. Możecie więc opuszczać hotel przez całą dobę, ale nie skorzystacie ze wszystkich atrakcji, które Turcja oferuje w świecie bez COVID-19.

Twardy lockdown w Turcji

Najpierw wprowadzono strefy, aby 29 kwietnia rozgrzeszyć restrykcje i ogłosić totalny lockdown w Turcji. Wszystko przez wzrost zachorowań na COVID-19 i trwający Ramadan. Recep Tayyip Erdoğan, prezydent Republiki Tureckiej tłumaczył, że liczba nowych zakażeń nie spadnie, dopóki zasady nie zostaną zaostrzone. Co ma do tego Ramadan? To miesięczne święto, podczas którego muzułmanie na całym świecie poszczą od świtu do zmierzchu. Podczas Ramazanu (po turecku), bardzo ważne są spotkania w gronie rodzinnym i spożywanie wspólnego posiłku, zarówno sahuru, jak i iftatu. Aby uniknąć zgromadzeń zarówno w domach, jak i w meczetach na modlitwach – turecki rząd ogłosił twardy lockdown na terenie całego kraju. Co to oznacza?

Tureckie restrykcje

Godzina policyjna

W kwietniowej aktualizacji zmieniono również zasady działania godziny policyjnej. Od 14 kwietnia godzina policyjna zaczynająca się o 19:00, a kończąca o 5:00 obowiązuje w całej Turcji. Wcześniej zakaz nocnego poruszania się dotyczył wprawdzie całego kraju, ale w weekendy, w niektórych prowincjach Turcy mogli opuszczać swoje domy.

Ponadto, w marcu można było wychodzić do godziny 21, teraz tylko do 19. Wszystko przez trwający Ramadan, który rozpoczął się we wtorkową noc. Aby uniknąć rodzinnych spotkań i zgromadzeń pod meczetami – wprowadzono jeszcze więcej restrykcji.

Zakaz poruszania się

Od 29 kwietnia do 17 maja, Turcy muszą posiadać pozwolenie, aby podróżować do innego miasta!

Oto komunikat Konsulatu Generalnego RP w Stambule:

W związku z pandemią COVID-19 na terytorium Turcji wprowadzono dodatkowe ograniczenia, które będą obowiązywać w okresie od 29 kwietnia 2021 r. (czwartek) od godziny 19:00 do 17 maja 2021 r. (poniedziałek) do godziny 5:00.

W ww. dniach obowiązywać będzie:

– zakaz opuszczania miejsca zamieszkania/pobytu,

– wymagane zezwolenie w przypadku podróży międzymiastowej[1].

Dodatkowo:

Turcy nie mogą opuszczać miejsca zamieszania [tylko za pozwoleniem z urzędu], więc nie można spotkać się z mieszkańcami, wyjść do restauracji, czy na zakupy, bo tak czy siak, wszystko jest zamknięte;

– Sektor prywatny zawiesza działalność, a Turcy dostali nakaz pracy ZDALNEJ;

– szkoły zostały zamknięte;

– to samo tyczy się sklepów, bazarów, galerii handlowych i RESTURACJI![2]

Czy turystów w Turcji obowiązuje godzina policyjna?

Oczywiście, że nie! Turyści mogą poruszać się po całym kraju, przez całą dobę. Nie dotyczy ich ani godzina policyjna, ani zakaz poruszania się. Przyjezdni są zwolnieni z restrykcji, nie można jednak zapominać o posiadaniu paszportu.

Jakie restrykcje dotyczą turystów?

Oficjalnie:

 – nakaz wykonania testu PRC przed przyjazdem do Turcji [od grudnia 2020 do co najmniej 31.05.2021r.]

– nakaz zakrywania ust i nosa [od 9/09/2020].

PODRÓŻ DO TURCJI – sprawdź najnowsze zasady

W praktyce:

– SKLEPY SĄ ZAMKNIĘTE! Jedynie sklepy spożywcze/apteki/piekarnie/mięsny zostają otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-17:00 [w niedziele zamknięte]. Reszta sklepów, bazarów, czy galerii handlowych będzie ZAMKNIĘTA!

Turystów omija więc jedna z największych atrakcji podczas wakacji w Turcji – zakupy na bazarach.

RESTAURACJE tylko na wynos i w  dostawie. Iskender zjedzony na mieście również ominie turystów, którzy wybierają się do Turcji w 2021 roku;

– transport publiczny działa z ograniczeniem do 50% miejsc;

KWARANTANNA PO POWROCIE Z TURCJI – sprawdź

Jak wygląda sytuacja w tureckich hotelach?

Turcja żyje w turystyki i nie może sobie pozwolić na zamknięcie hoteli. Obowiązek testów został wprowadzono po to, aby zadbać o pracowników tego sektora. Turcy są bezpieczniejsi, bo turyści z całego świata są testowani przed wakacjami.

Hotele pozostają więc otwarte, to samo tyczy się restauracji. Niestety, zjemy tylko i wyłącznie w hotelu, bo tak jak wspominałam wcześniej – lokale gastronomiczne serwują jedzenie wyłącznie na wynos.

Jeśli chodzi o Aquaparki, strefy basenów i SPA – niektóre hotele nie zdecydowały się  na otwarcie basenów. Przed wakacjami należy sprawdzić ofertę danego hotelu,  aby dokładnie wiedzieć, co oferuje w czasach pandemii.

Czy turecka turystyka przeżyje?

Turecki rząd robi wszystko, aby sektor turystyki stanął na nogi. Jak wiadomo, szczepienia w Turcji idą bardzo sprawnie, a teraz, w związku ze zbliżającym się (choć w normalnych czasach już trwającym) sezonem wakacyjnym – priorytetowo szczepieni są pracownicy turystyki. Ministerstwo turystki zajęło się szczepieniem: pracowników hoteli, lotnisk, linii lotniczych, biur podróży i oczywiście profesjonalnych przewodników.

Tureckie statystyki

Na koniec, jak zwykle wrzucam najnowsze statystki dotyczące COVID-19. Możecie sobie porównać, jak wygląda sytuacja w Polsce i w Turcji [ pamiętajcie, że w Turcji mieszka 80mln osób].

Statystyki zachorować na COVID-19 w Turcji:


Statystyki zachorowań na COVID-19 w Turcji
fot. https://covid19.saglik.gov.tr/?_Dil=2.

Statystyki szczepień w Turcji:

Statystyki szczepień w Turcji, zassczepiono już 23 miliony Turków!
fot. https://covid19asi.saglik.gov.tr/?_Dil=2.

[1] https://www.gov.pl/web/turcja/dodatkowe-ograniczenia-w-dniach-29042021-r–17052021-r-wprowadzone-przez-rzad-republiki-turcji-w-zwiazku-z-pandemia-covid-19.

[2] https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligine-tam-kapanma-tedbirleri-genelgesi-gonderildi.

Reklama

2 komentarze Dodaj własny

  1. Pingback: Ejbramsontour.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s