Turcja znosi lockdown w całym kraju! [COVID-19 w Turcji aktualizacja LIPIEC 2021]

Sytuacja w Turcji jest przewrotna, moje comiesięczne aktualizacje są czasem diametralnymi zmianami wprowadzanymi przez rząd. W zeszłym miesiącu cieszyliśmy się z tego, że Turcja nareszcie zniosła obowiązek testowy dla ozdrowieńców i osób zaszczepionych. Jak wygląda obecna sytuacja w Turcji? Prezydent zdecydował się zlikwidować całkowity lockdown! Co to oznacza?

TURCJA – AKTUALNA SYTUACJA

Jeszcze niedawno pisałam o twardym lockdownie, który został ogłoszony w Turcji, głównie z okazji trwającego w maju Ramadanu.

W czerwcu restrykcje zostały trochę poluzowane, otwarto wówczas restauracje, bary, kawiarnie i ogródki herbaciane, lecz wyłącznie w wyznaczonych godzinach. Nadchodzące wakacje zmusiły jednak turecki rząd do podjęcia decyzji o… otwarciu całego kraju!

Co się zmienia w Turcji od 1 lipca?

GODZINA POLICYJNA

Najbardziej kontrowersyjna z restrykcji, której na szczęście nie uświadczyliśmy w Polsce – godzina policyjna. Turcy przeszli już różne poziomy lockdownu, od zakazu wychodzenia z domu od 5-21, po całkowity zakaz opuszczania miejsca zamieszkania!

Od dziś [1 lipca], od 5 rano, wreszcie mogą wyjść z domu i nie muszą wracać do niego z zegarkiem na ręku o 21! Po wielu miesiącach spędzonych w domu – odzyskali wolność[1].

Najnowszy okólnik nie przewiduje deadlinu owej wolności, więc liczmy na to, że Turcja będzie otwarta przynajmniej przez całe wakacje!

Turcy wreszcie zobaczą swój kraj nocą!

GASTRONOMIA

Restauracje, kawiarnie i bary zostały otwarte już w czerwcu, ale Turcy mogli się nimi nacieszyć jedynie od poniedziałku do soboty w godzinach 7-21.

Od 1 lipca 2021 r., gastronomia została otwarta całkowicie, bez żadnych zakazów. Nie ma również ograniczenia liczby osób, które mogą przebywać w danym lokalu, wystarczy, że stoliki zostaną ustawione w odpowiedniej odległości.

Dzięki temu, że zrezygnowano z godziny policyjnej, restauracje będą tętnić życiem, również po zachodzie słońca, czyli wraca taka Turcja, jaką znamy od zawsze!

Restrykcje dotyczą natomiast koncertów na żywo i barów, gdzie grana jest muzyka – kluby i wszelkie lokale rozrywki będą zamykane o 24:00.

Restauracje są otwarte przez cały dzień

Jeśli chodzi o shisha bary, ze względu na realne ryzyko rozprzestrzenienia się Covid-19, kawiarnie z fajkami wodnymi zostają zamknięte do odwołania[2].

TRANSPORT PUBLICZNY

Pod warunkiem, że przestrzegane są środki ostrożności, od czwartku, 1 lipca 2021 r., ograniczenia liczby pasażerów/miejsc we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej i/lub międzymiastowej zostają odwołane!

To samo tyczy się obywateli poniżej 18 i powyżej 65 roku życia, którzy przez parę miesięcy nie mieli prawa korzystać z komunikacji miejskiej[3].

HOTELE

Wracają eventy, spotkania, parady, wesela i imprezy. Można organizować dosłownie wszystko, przy zachowaniu odległości określonej w okólniku, jako 6m2 na jedną osobę w pomieszczeniu oraz 4m2 na zewnątrz. To samo tyczy się imprez w hotelach – wróciły dyskoteki, animacje i wszelkie atrakcje, jakich można spodziewać się na wakacjach All inclusive[4].

HANDEL

Jeśli chodzi o handel, to ku uciesze zarówno Turków, jak i milionów turystów – centra handlowe, bazary i wszelkie sklepy zostały ponownie otwarte dla wszystkich klientów, wreszcie bez limitów i godziny policyjnej.

ROZRYWKA

Na ten moment Turcy chyba czekali najbardziej, bo z dniem 1 lipca 2021 roku, zostają otwarte do odwołania:

Kina

Kawiarnie, kluby, puby i herbaciarnie

Parki rozrywki

Kafejki internetowe, sale gier/bilardowe

Boiska piłkarskie, baseny, siłownie

Łaźnie tureckie, sauny i gabinety masażu[5].

Jak widać, warto było chwilę poczekać, nie warto było za to przenosić wakacji z Turcji do innego kraju. Tak jak wszyscy podejrzewaliśmy – Anatolia bez turystyki nie istnieje, dlatego prezydent prędzej, czy później, musiał zdecydować się na całkowite otwarcie Turcji.

Pozostaje jeszcze kwestia testów przy wjeździe do Turcji.

Obowiązek testowy w Turcji

Bardzo długo czekaliśmy na to, aby Turcja zniosła testy dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Stało się tak w czerwcu, ku uciesze turystów z całego świata! W lipcu zasada zostaje podtrzymana.

Przedstawiam Wam oficjalny komunikat, prosto z Ambasady Turcji:

„Uprzejmie informujemy o decyzji władz tureckich z dnia 31 maja br. dotyczącej przepisów wjazdowych do Turcji.
Podróżni z Polski po okazaniu dokumentu wydanego przez polskie władze, który będzie potwierdzał, że zostali oni zaszczepieni co najmniej 14 dni przed wjazdem do Turcji i/lub w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed wjazdem do Turcji przebyli Covid, na żadnym z tureckich przejść granicznych (lądowych, powietrznych, morskich) nie będą zobowiązani dodatkowo do okazania negatywnego wyniku testu PCR oraz będą zwolnieni z kwarantanny[6]”.

Z testu zwolnione są osoby, które przebyły COVID-19 oraz te, które się zaszczepiły.

„Podróżni z Polski, którzy przy wjeździe do Turcji nie przedstawią dokumentu poświadczającego zaszczepienie lub przebycie choroby, zobowiązani są do przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Turcji lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego wykonanego maksymalnie w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Turcji[7]”.

Jeśli nie przechorowaliście COVID-19 lub nie zaszczepiliście się – musicie wykonać test. Dobra wiadomość jest taka, że można wykonać również test antygenowy, który jest o wiele tańszy od PCR.

CAŁY KOMUNIKAT ZNAJDZIECIE NA STRONIE KONSULATU RP W STAMBULE – TUTAJ[8].

Jakich dokumentów potrzebujesz?

Zastanawiacie się, czym są te stosowne dokumenty wydane przed polskie władze? Polska została włączona do europejskiego programu Unijnych Certyfikatów COVID, które znamy z mediów, jako paszporty covidowe. Wiele osób myślało, że ten druczek, który dostaje się po szczepieniu jest oficjalnym dokumentem – niestety nie. Ten oficjalny certyfikat można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta lub wydrukować w punkcie szczepień [9].

Chcecie dowiedzieć się więcej? O paszporcie covidowym przeczytacie TUTAJ.

Kod HES nadal z nami zostaje!

UWAGA! Od 15 marca, przybywający do Turcji drogą lotniczą, są zobowiązani do wypełnienia formularza dostępnego na stronie tureckiego Ministerstwa Zdrowia – https://register.health.gov.tr!

Formularz należy wypełnić w ciągu ostatnich 72 godzin przed podróżą.

Wypełniony formularz należy okazać w wersji papierowej bądź w wersji elektronicznej zapisanej na urządzeniach mobilnych. Podróżny, który nie wypełni formularza lub poda nieprawdziwe dane, może spotkać się z sankcjami prawnymi i administracyjnymi, w tym może nie zostać wpuszczony do Turcji. Wymóg obowiązuje od 15 marca 2021 roku. Powyższy wymóg nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję[10].

UWAGA! FORMULARZ WYGENERUJE AUTOMATYCZNIE KOD HES!

Fot. https://register.health.gov.tr.

Cały komunikat znajdziecie TUTAJ!

Jeśli chodzi o samą podróż, zasady, które obowiązują przy wjeździe do Turcji i, co ostatnio stało się najważniejsze – kwarantannie po powrocie do Polski – WSZYSTKO OPISAŁAM TUTAJ.[1] https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligine-kademeli-normallesme-tedbirleri-genelgesi-gonderildi.

[2] https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/icisleri-bakanligindan-1-temmuzda-baslayacak-normallesmeyle-ilgili-genelge-6509010/.

[3] https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligine-kademeli-normallesme-tedbirleri-genelgesi-gonderildi.

[4] https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligine-kademeli-normallesme-tedbirleri-genelgesi-gonderildi.

[5] https://tr.usembassy.gov/covid-19-information-2/.

[6] https://www.facebook.com/TCVarsovaBuyukelciligi/posts/155039339981826.

[7] https://www.facebook.com/TCVarsovaBuyukelciligi/posts/155039339981826.

[8] https://www.gov.pl/web/turcja/komunikat-dot-wymogow-dla-przybywajacych-do-turcji-w-zwiazku-z-pandemia-covid-1.

[9] https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/wydarzenia/paszport-covid-owy-juz-dostepny-do-pobrania-i-druku-oto-jak-wyglada-unijny-certyfikat/.

[10] https://www.gov.pl/web/turcja/komunikat-dot-wymogow-dla-przybywajacych-do-turcji-w-zwiazku-z-pandemia-covid-19?fbclid=IwAR04iVpUIQVd8TNX-vXj6mHii8Mv3Jgd6ylaNMqPpq7ajNnQ0hse_saERsU.

Reklama

Jeden komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s